Świąteczne przesądy

Koniec roku to czas przemyśleń. Zastanawiamy się przede wszystkim, co mogliśmy zrobić lepiej. Każdy chce, żeby nadchodzący rok był bardziej udany. Istnieje wiele przesądów i wierzeń religijnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, według których kolejny rok ma obfitować w szczęście, powodzenie i pieniądze. Wigilijny dzień powinniśmy spędzać tak, jak wyobrażamy sobie cały kolejny rok. A co poza tym?

Pieniądze

W dzień Wigilii nie powinniśmy pożyczać pieniędzy. Grozi to pustym portfelem przez cały przyszły rok. Inaczej będzie w przypadku kiedy ktoś będzie chciał pożyczyć pieniądze od nas. Wówczas unikniemy problemów finansowych w kolejnym roku. Brak pieniędzy czeka nas, kiedy spoglądając w okno zobaczymy kobietę. W Wigilię nie powinniśmy robić zakupów, bo będziemy je wydawać przez cały, kolejny rok. Wyjątkiem jest kupno chleba, który jest podstawą życia. Pomyślność finansową przyniesie nam moneta ukryta pod talerzem i łuska karpia z wigilijnej kolacji schowana do portfela.

Szczęście i pomyślność czy smutek i niepowodzenie?

Szczęście na kolejny rok wróży nam mężczyzna przekraczający próg domu, w którym odbywa się wigilijna wieczerza, ale kiedy pierwszą ujrzymy kobietę, w przyszłych roku czeka nas pech. Nie opuści nas szczęście i powodzenie, jeżeli liczba gości wigilijnych będzie parzysta. W przeciwnym wypadku doświadczymy pecha. W Wigilię nie powinno się zamiatać, bo możemy „wymieść szczęście” na przyszły rok, ale los uśmiechnie się do nas, jeżeli cały dzień będziemy radośni i życzliwie nastawieni do wszystkich domowników. Również niczego nam nie zabraknie, jeżeli spróbujemy każdej z dwunastu wigilijnych potraw, ale trzymać się nas będzie nieszczęście i zdenerwowanie, jeżeli Wigilię spędzimy w łzach, nerwach i smutkach.

Poza tym w Wigilię nie należy niczego szyć, ani naprawiać bo kolejny rok upłynie nam na ciągłym poprawianiu wszystkiego. Powinniśmy również uważać na nasze zdrowie. Przeziębienie w Wigilię wróży choroby w przyszłym roku.

Przesądy wigilijne przekazywane są najczęściej przez naszych dziadków i to właśnie oni najbardziej w nie wierzą. Pozostała część rodziny nie zawsze przywiązuje do nich wagę. Zabobony są jednak ciekawym elementem naszej kultury.