Wyjątkowo dekoracyjna jodła kaukaska jest rośliną o dużych wymaganiach, które jednak warto spełnić, bo to właśnie ona została uznana za najszlachetniejsze drzewko bożonarodzeniowe. Jego popularność wśród polskich i europejskich klientów rośnie wraz z każdym kolejnym sezonem świątecznym. Ze względu na trudność uprawy na terenie naszego kraju, która jest spowodowana potrzebą opadów powyżej 1000 mm rocznie i łagodnych zim, warto skorzystać z oferty zaufanych producentów, takich jak zlokalizowana w na Pomorzu Zachodnim Plantacja Jodły Kaukaskiej „Perfect Green”. W naszej ofercie znajdą Państwo zdrową i świeżą jodłę kaukaską na święta sprzedawaną hurtowo, która z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Jodła Kaukaska – pochodzenie i występowanie

Zawsze zielona jodła kaukaska (Abies nordmanniana) jest rośliną wyróżniającą się szlachetnym wyglądem. Najpopularniejsza choinka w Europie nazywana jest także jodłą Nordmanna. Drzewko należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae) oraz do rodzaju jodła (Abies) będącego licznym i obejmującym około 50 gatunków zimozielonych drzew na półkuli północnej. Jodła kaukaska na święta pochodzi z Azji Zachodniej – pierwotnie występowała na zachodnim Kaukazie i w Azji Mniejszej. W naturalnym środowisku można znaleźć ją również na wybrzeżach wschodnich Morza Czarnego (Turcja, Rosja i Gruzja). Drzewo zostało sprowadzone do Europy w dziewiętnastym wieku, a za klasyfikację gatunku odpowiada Aleksander von Nordmann, któremu choinka zawdzięcza swoją drugą, jednak rzadszą nazwę – jodła Nordmanna.

Jodła kaukaska to wymagająca roślina. Jej uprawie sprzyja przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza, liczne opady, łagodny, nadmorski klimat, niezbyt upalne lata i łagodniejsze zimy, a przy tym dobra jakość gleby. Plantacje choinki znajdują się także w krajach skandynawskich, głównie w Danii oraz w Kanadzie. W Polsce jodła kaukaska jest jednym z popularniejszych gatunków jodeł, które uprawia się głównie jako rośliny ozdobne. Ze względu na swoje specyficzne wymagania drzewka uprawiane są w Polsce jedynie w niektórych rejonach. Najczęściej spotyka się je na zachodzie kraju oraz na wybrzeżu. We wschodnich częściach kraju narażone są na przemarzanie. Jednym z miejsc uprawy jodły kaukaskiej na święta jest obejmująca około 100 ha Plantacja Jodły Kaukaskiej „Perfect Green”.jodła kaukaska na święta

Charakterystyka jodły kaukaskiej

W Azji Zachodniej, czyli w swoim naturalnym środowisku, jodła kaukaska może osiągać 20-30 m wysokości (a czasem nawet 50-60 m). Drzewo rośnie dość wolno – przez 10 lat może osiągnąć około 3 metry wysokości oraz półtora metra szerokości. Młode jodły kaukaskie mają stożkowate korony drzew. W późniejszym okresie stają się one bardziej cylindryczne i zaokrąglone ze szpiczastym wierzchołkiem. Rośliny te nie mają krótkopędów. Wyróżniają je także spłaszczone, krótko osadzone igły oraz gęste gałęzie, które w środkowej części korony rosną poziomo. Gałęzie górne są natomiast mniej wyraźnie skierowane ku górze niż w przypadku jodły pospolitej. Nieliczne plantacje jodły kaukaskiej w Polsce stoją na straży jakości oferowanych drzewek.

Szpilki jodły kaukaskiej są osadzone skośnie i dwurzędowo – mają około 2-3 cm długości. Ich barwa może być zielona, srebrzysta, zielono-szara lub nieco niebieska (z widocznymi dwoma jasnymi paskami na spodzie). Błyszczące igły drzewka nie są kłujące, a wręcz przeciwnie – cechują się niezwykłą miękkością, a po roztarciu wydzielają charakterystyczny, owocowo-cytrusowy zapach. Z kolei szyszki jodły są sztywne i stojące, mają cylindryczny kształt, który delikatnie zwęża się ku górze. Początkowo mają barwę jasnozieloną, z czasem ciemnieją, stając się brunatnobrązowe. Ich długość wynosi zazwyczaj około 15 cm, choć niektóre z nich mogą dochodzić nawet do 25 cm.

 Drewno jodły kaukaskiej, pomimo posiadania pęcherzyków żywicznych, nie wykazuje zdolności do wytwarzania żywicy. Kora drzewa ma początkowo gładką powierzchnię i matowo-szarą barwę. W późniejszym okresie pojawiają się na niej widoczne pęknięcia lub podział na płytki. Choinka kwitnie w okresie od kwietnia do maja. Co ciekawe, jodła kaukaska to jednopienna roślina rozdzielnopłciowa, która może jednocześnie wytwarzać zarówno kwiaty żeńskie, jak i męskie. Męskie kwiatostany wyróżniają się czerwonawą barwą oraz kulistym kształtem. Z kolei żeńskie kwiatostany są nieco większe od męskich i odznaczają się żółto-zielonym kolorem.    

Jodła kaukaska – najszlachetniejsze drzewko na Święta Bożego Narodzenia

Wyjątkowo dekoracyjna, głęboko zielona jodła kaukaska jest coraz częściej wybierana na święta Bożego Narodzenia. Choinki charakteryzują się szerokimi, miękkimi i długimi igłami o ciemnozielonej barwie oraz gęstym pokrojem. Rozłożyste u dołu i zwężające się przy wierzchołku jodły kaukaskie świetnie się prezentują, a przy tym wykazują się dużą trwałością, gdyż igły nie opadają, lecz ulegają zasuszeniu. Należy pamiętać, że wygląd drzewka jest uzależniony od wybranego egzemplarza, jego świeżości i klasy jakości.

Rosnąca popularność jodły kaukaskiej na święta wśród polskich i zagranicznych klientów nie jest przypadkowa. Choinka może pochwalić się aksamitnymi igłami, które nie opadają – zamiast tego brązowieją i zasychają po upływie kilku miesięcy, dzięki czemu Państwa klienci mogą trzymać ją w swoich domach przez wiele tygodni. Jodła kaukaska to najbardziej wytrzymałe drzewko bożonarodzeniowe ze wszystkich dostępnych na rynku gatunków. Oprócz trwałości docenia się także jej wysokie walory estetyczne, które jednak wiążą się z wyższą ceną zakupu.

Co więcej, cechą, za którą klienci pokochali szlachetną jodłę kaukaską, jest to, że w przeciwieństwie do intensywnie pachnących świerków nie wydziela mocnego zapachu. Z tego powodu drzewko wspaniale nadaje się dla alergików, podczas gdy miękkie igły czynią je bezpiecznym dla małych dzieci. Nic więc dziwnego, że jodła kaukaska na święta stała się obowiązkową pozycją w asortymencie oferowanym na wszystkich placach sprzedażowych. Choinka ta z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Mówiąc krótko: jodła kaukaska to wybór na święta, z którego nie sposób nie być zadowolonym.

Jodła kaukaska dostępna w Plantacji Jodły Kaukaskiej „Perfect Green”

Jodła kaukaska klasy PRIMA
Jodła kaukaska klasy PRIMA, wysokość 250 cm

Na Plantacji Jodły Kaukaskiej „Perfect Green” przygotowaliśmy różnorodny asortyment choinek, które spełnią wymagania zarówno odbiorców hurtowych, jak i detalicznych. Odbiorcom hurtowym oferujemy zestawy jodły kaukaskiej na święta klasy PRIMA, EXTRA, ECONOMY, STANDARD i MARKET oraz palety zmieszane dostępne w atrakcyjnych cenach bez dodatkowych, ukrytych kosztów. Zamówienia hurtowe realizujemy już od 250 sztuk.

Jodła kaukaska klasy PRIMA

Jodła kaukaska klasy PRIMA to bezkompromisowa jakość. Zdecydowana większość choinek tej klasy znajduje nabywców poza granicami Polski. Drzewko ma równomierne i gęste poszycie, a jej kształt jest smukły, proporcjonalny i przypominający stożek, dzięki czemu choinka może pochwalić się ładną i atrakcyjną prezencją. Igliwie w kolorze ciemnozielonym lub srebrno-zielonym jest gęste i puszyste oraz ma błyszczące wykończenie. Jeśli chodzi o okółki, to mają one po 4-5 odgałęzień, które są równo rozstawione. Sprzedawana hurtowo jodła kaukaska nie ma widocznych uszkodzeń ani śladów chorób – zdrowe drzewka mają również naturalny pęd wierzchołkowy i prosty pień. Egzemplarze choinek są dostępne w wersji ciętej lub w donicy, w różnych wysokościach – 80-100, 125-150, 150-175, 175-200, 200-250 czy nawet 250-300 cm.

Jodła kaukaska klasy EXTRA

jodła kaukaska klasy EXTRA
Jodła kaukaska klasy EXTRA

Jodła kaukaska na święta klasy EXTRA to choinka o najlepszym standardzie dostępnym na polskim rynku. Jej jakość odpowiada klasie A za granicą oraz 1. klasie według klasyfikacji Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Choinek. Ekologiczna i naturalna choinka charakteryzuje się proporcjonalną budową i pięknym wyglądem. Niektóre egzemplarze mogą mieć jedną dużą lub trzy mniejsze wady, o których wspominaliśmy w opisie jodły kaukaskiej klasy PRIMA. W naszej ofercie znajdą Państwo drzewka cięte o takiej wysokości jak 100-150, 150-200, 200-250, 250-300, 300-350, 350-400 czy nawet 450-500 cm.

Jodła kaukaska klasy STANDARD

Jodła kaukaska klasy STANDARD na święta to jedno z chętniej wybieranych przez klientów drzewek na Boże Narodzenie. Jeśli chodzi o jej prezencję, to choinka charakteryzuje się zdrowym wyglądem i zadowalającą proporcjonalnością. Egzemplarze mogą mieć kilka widocznych niedoskonałości – właśnie to, wraz z rzadszym i słabszym wybarwieniem, odróżnia je od jodły kaukaskiej klasy EXTRA. Co istotne, drzewko jest najpopularniejszym produktem dostępnym w sprzedaży detalicznej, który zapewnia handlowcom znakomity zarobek. Jodła w klasie STANDARD (albo inaczej nazywając "klasy 2" lub też "klasy B") może pochwalić się dobrą jakością w korzystnej, niewygórowanej cenie. W Plantacji Jodły Kaukaskiej „Perfect Green” znajdą Państwo drzewka cięte o wysokości 100-175, 175-225, 225-280 cm i 280-350cm.

Jodła kaukaska klasy ECONOMY

Jodła kaukaska klasy ECONOMY to choinka, której wygląd jest niezwykle zbliżony do tej, którą można znaleźć naturalnie rosnącą w lasach. Choinki o otwartej budowie są słabiej wybarwione, a ich strony często się od siebie różnią. W przypadku klasy ECONOMY mamy również do czynienia z większą liczbą wad, którą rekompensuje znakomity stosunek jakości do ceny – z pewnością zostanie on jednak doceniony przez Państwa klientów. Oferowane egzemplarze jodły kaukaskiej na święta odpowiadają klasie C oraz klasie 3. W naszym asortymencie znajdą Państwo drzewka cięte o wysokości 100-175, 175-225, 225-280 czy 280-350 cm.

Jodła kaukaska klasy MARKET (oferta specjalna)

Jodła kaukaska klasy MARKET pochodzi z naszej oferty specjalnej. Drzewko dostępne w sprzedaży jest dedykowane przede wszystkim handlowcom, którzy szukają pomysłu na akcje promocyjne lub chcą dostarczyć mniej wymagającym konsumentom choinki w bardzo niskiej cenie. W parze z niezwykle korzystną stawką idzie jednak niższa jakość – jodła kaukaska klasy MARKET nie ma proporcjonalnej budowy i gęstego wybarwienia. Odbiorcom hurtowym oferujemy drzewka cięte o wysokości 80-200 i 200-300 cm.

Palety zmieszane

W związku z popularnością, jaką cieszy się jodła kaukaska na święta oraz oczekiwaniami odbiorców hurtowych, w Perfect Green przygotowaliśmy również ofertę palet zmieszanych dostępnych w dwóch wariantach: STANDARD MIX (85 choinek klasy STANDARD) oraz ECONOMY MIX (95 choinek klasy ECONOMY). Jodła kaukaska jest zapakowana na paletach, a pakiet obejmuje różne wysokości drzewek. Nie każda plantacja jodły kaukaskiej dysponuje tak bogatą ofertą.

Plantacja Jodły Kaukaskiej „Perfect Green”

Aby zagwarantować odbiorcom hurtowym najwyższą jakość drzewek i zadbać o zadowolenie każdego z ich klientów detalicznych, w Plantacji Jodły Kaukaskiej „Perfect Green” sprzedajemy wyłącznie jodły kaukaskie pochodzące z naszej ekologicznej plantacji. Teren uprawy o powierzchni wynoszącej ponad 100 ha znajduje się około 600 km od Krakowa, 450 km od Warszawy oraz 200 km od Gdańska i Poznania. Plantacja działa nieprzerwanie od 2005 r.

Tym, co wyróżnia naszą firmę na tle konkurencji, jest oparta na najlepszych wzorach 5-klasowa klasyfikacja oraz system zapewnienia jakości, a także solidność, doświadczenie oraz wsparcie, którego udzielamy klientom na każdym etapie współpracy. Do tego dochodzi   możliwość zobaczenia drzewek przed zakupem i poznanie warunków, w jakich są uprawiane. W tym celu zapraszamy Państwa do odwiedzenia Plantacji Jodły Kaukaskiej „Perfect Green”. Wystarczy umówić się z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby jeden z pracowników naszej firmy oprowadził Państwa po terenie upraw oraz odpowiedział na wszelkie pytania. Nasze jodły kaukaskie na święta to pewna satysfakcja po stronie końcowego klienta i gwarancja zysków dla sprzedawcy.

Szczegóły wycinki jodły kaukaskiej

Wycinka jodły kaukaskiej na święta rozpoczyna się w Plantacji Jodły Kaukaskiej „Perfect Green” dopiero po 20 listopada i trwa sukcesywnie aż do około 15 grudnia. Wycięte choinki pakowane są na bieżąco zgodnie z harmonogramem dostaw i z reguły nigdy nie czekają na wysyłkę dłużej niż kilka dni. Dzięki temu możemy zagwarantować Państwu świeżość i znakomitą jakość każdego drzewka. W ciągu tych kilku tygodni sezonu nieustannie wysyłamy nawet kilka tysięcy choinek dziennie, które następnie dostarczamy prosto pod wskazany adres zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podczas wycinki jodły kaukaskiej wykorzystujemy nowoczesne i różnorodne maszyny, które skracają proces cięcia i pakowania drzewek.

Warto pamiętać, że w cenie hurtowej jodły kaukaskiej na święta wliczone są wszelkie niezbędne materiały do zapakowania, zabezpieczenia i indywidualnego oznaczenia choinek. W przypadku ciętych jodeł zapewniamy wycięcie, spakowanie ich w siatkę i ułożenie na palecie. Z kolei drzewka w donicach zostaną wykopane i osadzone w donicy po złożeniu zamówienia, a następnie zabezpieczone specjalną siatką. Co więcej, wszyscy odbiorcy hurtowi mogą liczyć na profesjonalne wsparcie na każdym etapie współpracy, która, mamy nadzieję, będzie wieloletnia i satysfakcjonująca dla obu stron. Ze złożeniem zamówienia na pewno nie ma sensu czekać zbyt długo. Niektóre plantacje jodły kaukaskiej w Polsce wyprzedają już we wrześniu najcenniejsze klasy i najbardziej poszukiwane rozmiary choinek!