Wiecznie zielony świerk kłujący jest pięknym drzewkiem, które może wspaniale prezentować się jako bożonarodzeniowa choinka lub ozdoba ogrodu. Od wielu dekad świerk kłujący jest również symbolem bożonarodzeniowym w polskich domach. Wszystkich prowadzącym punkt sprzedaży detalicznej choinek serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą Plantacji Jodły Kaukaskiej Perfect Green, w której specjalizujemy się w hurtowej sprzedaży ekologicznych, wysokiej jakości drzewek.

Świerk kłujący – pochodzenie i charakterystyka

Wyjątkowo dekoracyjny świerk kłujący znany jest również pod nazwą świerk srebrny (Picea pungens Engelm). Roślina należy do gatunku drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej, a konkretnie z Gór Skalistych. Został odkryty w roku 1862, niedługo po tym sprowadzono go do upraw w Europie, gdzie szybko stał się popularną rośliną. Drzewo często porasta brzegi rzek, a także cieniste, wilgotne zbocza – występuje w lasach mieszanych, obok topoli, osiki, sosny wydmowej oraz daglezji.

Świerk kłujący ma stożkowatą, zwykle bardzo gęstą koronę. Od innych gatunków drzewek świątecznych odróżnia go wyjątkowo intensywny żywiczny zapach. Igliwie nie opada tak szybko jak w przypadku świerka pospolitego, ale jest nieco mniej trwałe niż u jodły kaukaskiej. Kora świerku jest cienka i ma popękaną strukturę. U młodszych drzew ma szaro-brązowy kolor, u starszych natomiast brunatnoszary. Czterokanciaste igły tych drzew wyrastają na wyraźnych, sękowatych wzniesieniach. W miejscu szparek oddechowych można zauważyć na nich wyraźną siną smugę. Igły świerku są sztywne, zaostrzone i kłujące oraz ustawiają się prostopadle do gałązek. Ich kolor przeważnie bywa zielono-niebieski, można jednak spotkać też wiele odmian ogrodowych posiadających igły srebrzysto-niebieskie lub niebieskie. Świerk kłujący jest drzewem, które osiąga zwykle około 30-40 m wysokości. W polskich warunkach klimatycznych drzewa nie przekraczają jednak zwykle 20 m.

Świerk kłujący można czasem pomylić ze świerkiem Engelmanna (Picea engelmannii) lub świerkiem sitkajskim (Picea sitchensis). Pierwszy z nich pochodzi z Gór Skalistych, jednak jego igły są bardziej miękkie, a szyszki mają wyżej zakończone łuski. Świerk sitkajski pochodzi z tego samego areału co świerk kłujący. Wyróżniają go szczególnie twarde i cienkie igły.

Jakie są zalety świerka srebrnego na święta? 

Świerk srebrny na święta to niezwykle dekoracyjne drzewko wybierane szczególnie chętnie przez tradycjonalistów. Zaletą świerka srebrnego podkreślaną przez wszystkich jego zwolenników jest piękny, intensywny, żywiczny zapach. To właśnie ze względu na świąteczny aromat świerk kłujący ceniony jest często wyżej niż jego główna konkurentka – jodła. Świerk srebrny popularny jest również z uwagi na wygląd – smukły i formowany, o sztywnych, gęstych gałęziach z grubą igłą prezentuje się niezwykle efektownie i nie ugina pod ciężarem świątecznych ozdób. Dekoracyjność świerku srebrnego, to również zasługa jego wybarwienia – charakterystyczny zielono-niebieski, srebrzysto-niebieski lub niebieski kolor czyni go wyjątkowym na tle innych choinek. Ponieważ świerk jest smuklejszy od jodły, idealnie sprawdzi się on również na mniejszej powierzchni np. w mieszkaniu. Nawet mankament świerka, jakim są kłujące igły można rozpatrywać w kategorii plusów – trzymają one bowiem na dystans zwierzęta i małe dzieci. Wybór świerka warto rozważyć również przez wzgląd na środowisko – z uwagi na mniejszą ilość oprysków produkcja świerka jest bardziej ekologiczna niż innych choinek.

Świerk kłujący

Świerk kłujący z ekologicznej plantacji

Jako lider w branży możemy pochwalić się plantacją choinek założoną w roku 2005. Na blisko 100 ha uprawiamy świerk kłujący i inne gatunki choinek, które dostarczamy do odbiorców hurtowych nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach Europy. Każdy z przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z naszą plantacją świerka srebrnego może po wcześniejszym umówieniu się odwiedzić plantację, aby zobaczyć warunki uprawy choinek i samemu ocenić ich jakość. 

Tym, co wyróżnia nas na tle konkurencji, jest solidność, rygorystyczna klasyfikacja oraz dbałość o jakość każdego ze świerków kłujących rosnących na Plantacji Jodły Kaukaskiej Perfect Green. Ponieważ wycinkę świerków rozpoczynamy dopiero na początku grudnia, do sprzedaży detalicznej trafiają wyłącznie świeże drzewka, które spełnią oczekiwania zarówno hurtowników, jak i klientów detalicznych. Co więcej, wszyscy odbiorcy hurtowi mogą liczyć na wsparcie na każdym etapie współpracy oraz profesjonalną pomoc w trakcie zakupów.

Plantacja świerka srebrnego 

Na plantacji Jodły Kaukaskiej Perfect Green oferujemy sprzedaż hurtową świerka kłującego ciętego lub w donicy w korzystnej cenie bez ukrytych kosztów. W przygotowanym asortymencie plantacji świerka srebrnego mamy drzewka podzielone na dwie klasy jakości o wysokości 80-100, 100-120, 150-200 oraz 200-270 cm. Każde z nich jest formowane, ma proporcjonalną budowę oraz charakteryzuje się ładnym wysrebrzeniem i gęstym poszyciem. Zamówiony u nas świerk kłujący pochodzi wyłącznie ze świeżych nasadzeń, a tym samym do punktów sprzedaży trafiają wyłącznie najlepsze drzewka o znakomitej jakości.

Świerk srebrny - zamówienia

Zamówienia hurtowe na świerk kłujący realizujemy już od kilkudziesięciu sztuk, o ile łączne zamówienie na wszystkie choinki opiewa co najmniej na 250 sztuk. Po wycięciu świerki owijane są w siatkę i pakowane na palety (drzewka w donicach są wykopywane i osadzane w donicy). Podana cena obejmuje między innymi oznakowanie drzewek naszymi metkami firmowymi, wszystkie materiały opakowaniowe oraz załadunek na samochód. Co więcej, nasza plantacja świerka srebrnego oferuje szereg dodatkowo płatnych usług – nawiercanie i frezowanie pni czy dostawę zamówionych świerków kłujących według szczegółowej specyfikacji prosto pod wskazane adresy punktów sprzedaży detalicznej. Wszystkich zainteresowanych sprzedażą hurtową świerka srebrnego w Warszawie i w innych lokalizacjach na terenie Polski i Europy zachęcamy do kontaktu!